Kansainväliset opettajat

Suomen ITF Taekwon-Do -liittoon kuuluvat kansainväliset opettajat ovat Suomessa toimivia opettajia, joilla on 4. Dan tai sitä korkeampi vyöarvo.

Kansainvälisen opettajan tunnistaa puvun hihoissa olevista raidoista, sillä virallisen määritelmän mukaisesti vain kansainvälisen opettajan (international instructor) -lisenssin omaavilla henkilöillä on oikeus käyttää mustia raitoja puvun takin hihoissa. Ne 4.–6. danin opettajat jotka eivät ole kansainvälisiä opettajia tunnistaa siitä, että heillä on raidat ainoastaan housunlahkeissa.

ITF:n mukaan kansainvälisen opettajan tulee olla vähintään 21-vuotias ja 4. danin musta vyö. Lisäksi hänen on tullut osallistua vähintään yhdelle kansainväliselle opettajaseminaarille (International Instructor Course, IIC) ja hänellä täytyy olla ITF:n myöntämät maksulliset kansainvälisen opettajan sertifikaatti sekä ITF:n opetussertifikaatti (teaching plaque).

Lisätietoa kansainvälisestä opettajasertifikaatista saat liiton hallitukselta (hallitus@taekwon-do.fi).

Suomen ITF Taekwon-Don kansainväliset opettajat

Dan Nimi Seura Sertifikaatin nro Suoritusvuosi Sertifikaatin nro / vuosi
8. Dan Sahyun Thierry Meyour Black Eagle Taekwon-Do FL-8-1 2021 1030 / 1996
7. Dan Sahyun Marko Lieke Tampereen Taekwon-Do seura FL-7-1 2012 958 / 1995
  Sahyun Mikko Allinniemi Taekwon-Do Akatemia,

Sastamalan Taekwon-Do

FL-7-3 2017 1257 / 2005
  Sahyun Saija Aalto Tigers Taekwon-Do FL-7-4 2023 1661 / 2006
  Sahyun Teppo Häyrynen Espoon TKD-seura FL-7-5 2023 1494 / 2007
  Sahuyn Pekka Varis Tampereen Taekwon-Do seura FL-7-6 2024 1611 / 2009
  Sahuyn Jori Aaltonen Tampereen Taekwon-Do seura FL-7-7 2024 2028 / 2011
  Sahuyn Jari Hietaniemi Tampereen Taekwon-Do seura FL-7-8 2024 1612 / 2009
6. Dan Sabum Michael Holler Helsingin yliopiston Taekwon-Do FL-6-5 2014 1233 / 2005
  Sabum Heli Karjalainen Tampereen Taekwon-Do seura,

Tampereen yliopiston Taekwon-Do

FL-6-11 2019 1751 / 2010
  Sabum Janne Ahonen Taekwon-Do Akatemia FL-6-12 2019  
  Sabum Lasse Kuusisto Sastamalan Taekwon-Do FL-6-13 2019  
  Sabum Veera Häyrynen Sirius Taekwon-Do,

Espoon TKD-seura

FL-6- 2022 2051 / 2011
5. Dan Sabum Jukka Nyman Hosin Sul FL-5-8 2004 1232 / 2005
  Sabum Jani Sand ITF Helsinki FL-5-12 2010 1234 / 2005
  Sabum Terhi Mikkola Tampereen Taekwon-Do seura FL-5-15 2011  
  Sabum Ari Lehtinen Aitoon Taekwon-Do seura FL-5-19 2013 1493 / 2007
  Sabum Olli Leino Itä-Suomen yliopiston Taekwon-Do Kuopio FL-5-22 2015 2026 / 2011
  Sabum Jukka Ahola Oulun ITF Taekwon-Do FL-5-23 2015 2027 / 2011
  Sabum Pauliina Hietaniemi Tampereen Taekwon-Do seura FL-5-24 2017 2364 / 2013
  Sabum Jouni Aartola Arctic Taekwon-Do FL-5-26 2017 2365 / 2013
  Sabum Ismo Mäkinen Taekwon-Do Akatemia FL-5-27 2017 2363 / 2013
  Sabum Joonas Helassalo Tampereen Taekwon-Do seura FL-5-28 2019  
  Sabum Inka Khanji Helsingin yliopiston Taekwon-Do FL-5- 2020  
  Sabum Antti Kukkonen Taekwon-Do Akatemia FL-5- 2021  
  Sabum Panu Mäkelä Sonkal Veikkola FL-5- 2022 2966 / 2017
  Sabum Janne Vuononvirta Turun ITF Taekwon-Do FL-5- 2022 2105 / 2012
  Sabum Karim Khanji Itä-Suomen yliopisto Taekwon-Do Joensuu FL-5- 2022 2963 / 2017
  Sabum Jutta Aartola Arctic Taekwon-Do FL-5- 2022 3176 / 2018
  Sabum Sanna Rantasaari Black Eagle Taekwon-Do Kangasala FL-5- 2021 2962 / 2017
  Sabum Henni Ylimäinen Taekwon-Do Tornio FL-5- 2023  
  Sabum Tarja Korhonen Taekwon-Do Center FL-5- 2023  
  Sabum Sanna Mäkinen Taekwon-Do Center FL-5- 2023  
  Sabum Satu Kokko Taekwon-Do Akatemia FL-5- 2024  
  Sabum Joni Kokko Taekwon-Do Akatemia FL-5- 2024  
  Sabum Aleksi Sarkkinen Tampereen Taekwon-Do seura FL-5- 2024 3019 / 2017
  Sabum Joni Ohtonen Tampereen Taekwon-Do seura FL-5- 2024  
4. Dan Sabum Veli-Matti Manninen Haukiputtaan Jirugi FL-4-18 2008 1586 / 2008
  Sabum Juha Ojanperä Hosin Sul FL-4-25 2011 2029 / 2011
  Sabum Tomi Taskila ITF Helsinki FL-4-28 2012 2179 / 2012
  Sabum Viktor Rikkonen Black Eagle Taekwon-Do Tampere FL-4-32 2016 2863 / 2017
  Sabum Maria Rikkonen Black Eagle Taekwon-Do Pirkkala FL-4-35 2016 2961 / 2017
  Sabum Joonas Ahokas Taekwon-Do Tornio FL-4-37 2016 2918 / 2017
  Sabum Jussi Somero Sonkal Veikkola FL-4-39 2016 2965 / 2017
  Sabum Leon Schadvoyn Sonkal Veikkola FL-4-40 2016 2967 / 2017
  Sabum Anja Kärki Tampereen Taekwon-Do seura FL-4-42 2017 3018 / 2017
  Sabum Jari Ramberg Arctic Taekwon-Do FL-4-44 2017 3017 / 2017
  Sabum Jani Salmivaara Taekwon-Do Akatemia FL-4-45 2017 3178 / 2018
  Sabum Jukka Seinälä Haukiputtaan Jirugi FL-4- 2019  
  Sabum Eelis Paukku Taekwon-Do Akatemia FL-4- 2019  
  Sabum Julia Pätsi Arctic Taekwon-do FL-4- 2023  
  Sabum Henrik Enqvist Hosin Sul Taekwon-do FL-4- 2023  
  Sabum Mira Sjövall Black-Eagle Taekwon-do Tampere FL-4- 2023